Účastníci festivalu 2013

FOLKLORNÍ SOUBOR „HUEHUECOYUTL DE TULANCINGO“
Tulancingo, Hildago, MEXIKO

Město Tulancingo leží v centrální části západního Mexika,ve státě Hidalgo 119 km od hlavního města - Mexico City. Folklorní soubor byl založen v roce 1981 rodinou Hernandez Abrego, která se inspirovala myšlenkou zachovat tradiční lidovou kulturu Mexika výukou tanců, hudby a zpěvu. A to nejen dětí od 8 let věku, mládeže, ale také dospělých do 80 let. Soubor procestoval celé Mexiko, zúčastnil se folklorních festivalů ve Střední, Severní i Jižní Americe. Mj. navštívil před 2 lety také poprvé i Českou republiku.
Na svém repertoáru má tance od severu po jih Mexika. Tanečníky doprovázejí v nahrávce 3 typické nástroje dané oblasti - kytara, strunný nástroj jarana a housle.
V Mexiku můžeme nají více než 100 různých krojů, protože každé město má svůj typický kroj. Pro Hidalgo je to pro ženy dlouhá bílá sukně vyšitá červenými, žlutými a zelenými květy, stejně tak jako blůza. Ke kroji patří černé boty. Vše je doplněno pestrými náhrdelníky, vlasy jsou spleteny do copu a ozdobeny tkaničkami. Pro muže jsou typické béžové kalhoty a červeně vyšívané košile, doplněné botami a kloboukem. Kolem krku je uvázán červený šátek.
Typické tance pocházejí z oblastí Tijuana, Jalisco, Coahuila, Nuevo León.

Vedoucí souboru: David Hernandez Abrego

FOLKLORNÍ SOUBOR „GAZIANTEP“
Gaziantep, TURECKO

Radnice Gaziantep je právem hrdá na skutečnost, že v rámci svého obecního chápání tradic a zvyků, vždy držela ochrannou ruku nad místním folklorním bohatstvím a zároveň přispívala k chápání celosvětové kultury.
Obecní úřad vždy podporoval kolektivy spadající pod jeho vedení, jako jsou skupina folklorního tance, soubor turecké lidové hudby, soubor klasické turecké hudby, dětský sbor, dětský taneční soubor, sbor hudby Ruhnevaz a amatérské umělce městského divadla.
Skupina folklorního tance, která pracuje pod patronátem ředitelství odboru kultury a sociálních věcí, pokračuje ve svém úsilí seznamovat zájemce s lidovými tanci a lidovými tradicemi, především v oblastech Gaziantep, Adiyaman, Zeybek a Artvin.
Hlavním cílem této komunity je spojit tradiční lidovou kulturu Gaziantep se současností, umožnit stálou vazbu této kultury s příštími generacemi a těm, kteří mají o tyto aktivity zájem, umožnit poznat bohatou taneční, hudební a oděvní kulturu.
Komunita poskytuje vzdělání stovkám amatérů různých věkových kategorií - dětem, mládeži i dospělým. Tato komunita již reprezentovala Gaziantep velmi úspěšně na mnoha národních i mezinárodních přehlídkách, festivalech a soutěžích.

Vedoucí delegace: Sahin Cetin


FOLKLORNÍ SOUBOR „LA MUFFRINA“
Camporgiano Luca, ITÁLIE

Folklorní soubor La Muffrina, člen Italské federace lidových tradic, byl založen v roce 1956 s cílem uchovat a šířit tradiční lidovou kulturu kraje. Jeho jméno je inspirováno oblíbeným lidovým tancem střední Itálie, Toskánska - Muffrina, jehož počátky sahají do 13. století. S  variantami tohoto tance se můžeme setkat na celém Apeninském poloostrově.
Své umění soubor prezentuje nejen v Itálii, ale od 70. let minulého století také v Evropě - Francie, Portugalsko, Německo, Polsko, Švýcarsko, Španělsko, Česká republika, Maďarsko, Řecko, Rusko, Rumunsko, Belgie, Holandsko, Chorvatsko, také v Uzbekistánu a Japonsku. Soubor je také již 38. rokem pořadatelem mezinárodního folklorního festivalu, na který v letošním roce přijal ostravský Moravský folklorní soubor Ševčík.
Vedle tance La Muffrina uvidíte např. Il Trescone, Le Gimignole, Le polke,La Quadriglia, La Smuffrina a další.

Prezidentka souboru: Elena Bartolomasi
Umělecká vedoucí: Manola Rocchicioli

FOLKLORNÍ SOUBOR „JAHODNÁ“
Košice, SLOVENSKO

Jahodná má bohatou historii, která sahá až do roku 1952, kdy vznikla i Technická univerzita, pod jejíž záštitou soubor pracuje. Po dvou letech však soubor zanikl a obnovit se jej podařilo teprve v roce 1983, kdy se začala psát historie současné Jahodné. Soubor měl za sebou první tři vystoupení a o rok později již svou první účast na přehlídce vysokoškolských souborů Akademický Zvolen. Umělecký růst souboru nejlépe dokumentovaly slavnostní celovečerní průřezové programy u příležitosti 5. a 10. výročí existence souboru.
Jahodná má za sebou mnohá vystoupení na folklorních slavnostech v Košicích, Akademickém Zvolenu a Nitře, ve Východné a dalších obcích celého východního Slovenska. Se svým stále se rozvíjejícím programem procestoval celou Evropu, kde získal několik významných ocenění.
V současnosti tvoří soubor 30 studentů středních i vysokých škol, které vedou manželé Ivan a Gabriela Zezulkovi. Soubor se zaměřuje na interpretaci folkloru zejména z regionů Abov, Gemer, Horehroní, Spiš, Šariš a Zemplín, na folklor cikánské menšiny, ale také celého Slovenska.

Umělecký vedoucí a choreograf: Ivan Zezulka
Pedagog tance a choreografka: Gabriela Zezulková

FOLKLORNÍ SOUBOR „XIAN“
Xi’an Tieyi Middle School, ČÍNA

Taneční soubor XIAN

Čtyřicetičlenný taneční soubor za střední školy Xi'an Tieyi je umělecká skupina, která vzešla z široké základny studentů. Současní členové navazují na skvělé výsledky svých předchůdců, současných vysokoškoláků na prestižních univerzitách. Soubor se účastní řady přehlídek a soutěží, na kterých vždy vytančí první místa a postoupí do vyšších kol. Taneční soubor uvidíte na Folkloru bez hranic Ostrava v pondělí a úterý.

Čínský orchestr XIAN

Orchestr byl založe na střední škole Xi´an Tieyi v roce 2002. Za pomoci profesionálních pedagogů se postupně rozvíjela také jeho spolupráce s tanečním souborem. V současnosti má soubor na svém repertoáru na 30 programů a účastní se velkých koncertů v provinciích, městech a regionech, kde je velmi oblíben. Orchestr navštívil také Japonsko a Evropu. V Číně se rovněž velmi úspěšně účastní řady soutěžních přehlídek. Jednotliví členové orchestru získávají také individuální ocenění. Orchestr uvidíte na Folkloru bez hranic Ostrava v pondělí a úterý.

DĚTSKÝ PĚVECKÝ SBOR „IGW Free Bear Choir“
Beijing, ČÍNA

Je to první čínský dětský pěvecký sbor, který usiluje o ochranu a práva zvířat. Byl založen v roce 2009 v Beijingu. Ve sboru působí na 100 zpěváčků od 4 do 15 let, rozdělených do skupin podle věku. Děti nejen zpívají, ale řada z nich hraje také na několik hudebních nástrojů. Sbor pořádá řadu koncertů, vystupoval v televizi, pro Nadaci na ochranu asijských zvířat, pro Mercedes-Benz.
“V každém dětském srdci můžete najít hudbu. Rozvíjením jejich hudebního potenciálu umožníte dětem prostřednictvím hudby najít samy sebe. Vyrůstání s hudbou dává dětem lepší život.”
Dětský sbor uvidíte na Folkloru bez hranic Ostrava ve čtvrtek.

Umělecký vedoucí: Zhang Lida

CHODSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA „BULÁCÍ“
Mrákov, ČESKÁ REPUBLIKA

Muzika, která se zrodila v Mrákově u Domažlic, byla založena v roce 1999. Ve svém repertoáru prezentuje kulturu a písně Dolního Chodska.
Kapela se skládá z devíti členů - sedmi muzikantů a dvou zpěvaček. Nástrojové obsazení zahrnuje: Es klarinet, B klarinet, dvoje dudy, dvoje housle a kontrabas.
Dudácká muzika navštívila mnohé folklorní festivaly a vystupovala v Česku i ve světě. Pravidelně ji můžete spatřit na Chodských slavnostech v Domažlicích, které se každoročně konají v srpnu. Účastní se také Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích, MFF v Klatovech a dalších folklorních slavností. Dudáci jsou často také zváni na vystoupení do Německa. Chodsko reprezentovali rovněž v Bruselu, Francii a Maďarsku. Nejexotičtějším zážitkem muziky byla cesta do Afriky, konkrétně Nigérie.

Kapelník: Daniel Dřímal

FOLKLORNÍ STUDIO BUCHLOVICE
Buchlovice, ČESKÁ REPUBLIKA

Kolektiv vznikl v roce 1991 s cílem obohacovat život v kraji pod hradem Buchlovem prostřednictvím darů lidového umění Moravského Slovácka. Příznivce folkloru dokáže Folklorní studio Buchlovice oslovit nejen tancem, hudbou a zpěvem, ale i komponovanými pořady, folklorními tanečními nebo besedami u cimbálu.
Po dlouhých 23 letech působení si členové kolektivu troufají tvrdit, že pořady Folklorního studia Buchlovice dosáhly velké popularity a dá se říci i nadregionálního významu.
Především nosné akce Den vína, Kosecké písně, Zpívání o víně a Vánoční cyklus koncertů do Buchlovic každoročně přivábí mnohé příznivce folkloru z celé republiky.
V současné době ve Folklorním studiu pracuje taneční skupina a mužský sbor, součástí působení je také podpora dětského souboru "Děcka z Buchlovic" pracujícího při Základní škole v Buchlovicích. Jakmile začnou děti odrůstat malým dětským kroječkům, přidávají se k Folklornímu studiu Buchlovice a rozšiřují tak početné řady. Taková spolupráce, kdy prochází tanečníci, muzikanti i další lidé, kteří ke studiu Buchlovice neodmyslitelně patří, mezi různými složkami souboru, vytváří dobrou základnu pro rozvíjení folkloru v Buchlovicích. Folklorní studio Buchlovice již řadu let spolupracuje s buchlovickou cimbálovou muzikou Rubáš s primášem Vítězslavem Preclíkem. Tato mladá muzika, plná elánu a ochotná ke spolupráci pak dává předpoklad rozvoje a plnění cílů, které si Folklorní studio vytyčilo.

Ředitel : Pavel Dvořan
Vedoucí taneční složky: Michala Kyliánová
Vedoucí CM Rubáš: Přemysl Lukeštík

Slezský soubor písní a tanců Heleny Salichové
Ostrava, ČR

Soubor byl založen roce 1977 etnografkou PhDr. Hanou Podešvovou, CSc. a učitelkou Annou Buroňovou. O rok později vznikla souborová cimbálová muzika pod vedením Jaromíra Dadáka, k níž se později připojili i sóloví zpěváci. V roce 1986 začal pracovat dětský soubor. Novým názvem se roce v 1982 soubor přihlásil ke jménu akademické malířky Heleny Salichové. Od roku 1996 soubor působí při VŠB - TU Ostrava.
Materiál mapující oblast mezi Odrou a Opavou (zvláště pak bývalé i současné vesnice Svinov, Třebovice, Porubu, Klimkovice, Krásné Pole, Kyjovice) se stal jedním ze základních východisek pro tvorbu souboru.
Slezský soubor Heleny Salichové pravidelně pořádá Slezský bál (součástí programu je klání o titul Slezského krále), Vynášení Mařeny, Vánoční koledování. Účastní se mnoha folklorních festivalů doma i v zahraničí. Pravidelně třetí víkend v září v příjemném prostředí areálu Třebovického parku v městském obvodě Ostrava - Třebovice pořádá slavnost Třebovický koláč, který nabízí divákům pestrý hudební a taneční program. Letos zvou již na 11. ročník tohoto multižánrového festivalu.

Vedoucí souboru: Lubor Kučera
Umělecká vedoucí: Šárka Vojtkuláková
Organizační vedoucí cimbálové muziky: Alena Dorosiňská

Soubor lidových písní a tanců HLUBINA
Ostrava, ČR

www.hlubinaostrava.cz

Hlubina v letošním roce vzpomíná nedožité 95. narozeniny své zakladatelky, choreografky a dlouholeté umělecké vedoucí Zdeny Kyselé.
Svůj název převzal kolektiv, z názvu ostravské šachty a kulturního domu, kde působil od svého vzniku, původně jako dívčí taneční skupiny, v roce 1947 až do roku 1990, kdy začal pracovat jako občanské sdružení. Součástí souboru je cimbálová muzika Hlubina, dětský folklorní soubor Hlubinka a skupina zkušených tanečníků PraHlubina. V současnosti tedy více než 100 členný kolektiv poskytuje zázemí dospělým, dětem i seniorům.
Inspirací pro tvorbu je folklor širokého Slezska, Lašska a také projevy havířského prostředí. Zpracovávané oblasti charakterizuje spíše drsnost, sevřenost, menší okázalost, často však větší citová bohatost. Svá vystoupení soubor prezentuje v  rekonstruovaných krojích z okolí měst Orlová, Hlučín, Český Těšín a Ostrava.
Soubor má za sebou mnoho uměleckých úspěchů doma, v Evropě i zámoří, což dokládá řada diplomů, cen a pochvalných recenzí v tisku. Od roku 1998 je HLUBINA spolupořadatelem mezinárodního folklorního festivalu „Folklor bez hranic – Ostrava“.

Vedoucí souboru: Kateřina Macečková
Vedoucí taneční složky: Helena Skálová
Vedoucí cimbálové muziky: Daniel Skála

NÁRODOPISNÝ SOUBOR „ODRA“
Ostrava, ČR

Národopisný soubor ODRA byl založen v roce 1984. Má v repertoáru lidové písně a tance Slezska a Lašska z povodí řeky Odry. V současné době má soubor taneční složku, ženskou pěveckou skupinu a seniorskou taneční skupinu Vítkovští sokoli. Zakladatelkou, choreografkou a vedoucí souboru je Anna Buroňová.
Soubor se snaží zachovávat autenticitu lidového projevu. Od roku 1986 se účastní četných festivalů doma i v zahraničí. ODRA předváděla své umění na př. v Rumunsku, Portugalsku, Anglii, Dánsku, Chorvatsku, Rakousku,Polsku a Německu. ODRA je i reprezentačním souborem České obce sokolské a za ČOS se zúčastnila světových gymnaestrád v Portugalsku, Rakousku a ve Švýcarsku. V letech 2000, 2006 a 2012 vystoupila ODRA s ostatními soubory na všesokolských sletech v Praze ve folklorních skladbách Rozkvetla Louka, Tance domova a Radostná země.

Vedoucí souboru: Anna Buroňová

ŠEVČÍK – Moravský folklorní soubor
Ostrava, ČR

Soubor, který byl založen v roce 1950, je jedním z nejstarších folklorních kolektivů v Moravskoslezském kraji. Od roku 1999 pracuje jako občanské sdružení Ševčík - Moravský folklorní soubor. Zpracovává tance, písně a zvykoslovná pásma z celé oblasti  Moravského Valašska, zvláště z jeho jižní části (Valašskokloboucko, Lužná u Vsetína).
Při své činnosti soubor využívá skvělého zázemí Domu kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. V rámci souboru pracuje rovněž taneční přípravka. Malí tanečníci jsou však pro dospělý Ševčík vychováváni převážně v dětském souboru Holúbek.
Soubor je aktivním členem celostátní organizace Folklorní sdružení ČR a regionálních folklorních sdružení Ostrava a Valašsko (Rožnov pod Radhoštěm). V rámci svých vystoupení a nácviků spolupracuje Ševčík s cimbálovými muzikami Úsměv a Tolar, jejíž kořeny shodně sahají až k Souboru Ladislava Ševčíka.
Za dobu své působnosti Ševčík absolvoval nespočet vystoupení v Ostravě, České republice, v Evropě i zámoří. Poslední zahraniční zájezd přivedl soubor v letošním roce do Itálie, kde byl hostem mezinárodního folklorního festivalu pořádaného souborem La Muffrina.

Organizační vedoucí: Tomáš Svrčina
Umělecký vedoucí: Petr Mílek

Dětský folklorní soubor HLUBINKA
Ostrava, ČR

DFS Hlubinka pracuje při Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě-Přívoze, kde již více než 20 let má své pevné zázemí. Zároveň je součástí „dospělé“ Hlubiny.
Při své tvorbě vychází soubor z lidových her, říkadel, tanců a melodií Slezska a Lašska. Také kroje pocházejí z těchto oblastí. Ve svých řadách sdružuje Hlubinka na 80 dětí od čtyř do šestnácti let, rozdělených do skupin podle věkových kategorií.
V průběhu roku se soubor pravidelně účastní řady akcí.Vedle tradičního „Masopustu“, pořádaného Ostravským muzeem,„Vynášení Mařeny“ a vítání jara (Hlubinka obnovila před 17. lety starodávný zvyk v centru města), otevření ostravských vodáckých stezek se Spolkem vodáků Campanula, vánoční a jarní besídky, velikonočních a vánočních vystoupení v Ostravě a okolí, se děti představily také na místních i mezinárodních folklorních festivalech doma i v zahraničí. To vše spolu s muzikou Vrzuška z Vratimova.
Hlubinka, společně s Vrzuškou, také pokračuje ve vytvořené tradici dětského  Krojovaného minibálu, na jehož přípravě se podílí řada rodičů. Ti se rádi zapojují aktivně také do společné zábavy s dětmi. Jako každoročně absolvovaly děti i letos jarní a letní taneční soustředění naplněné tancem, zpěvem, sportováním i výtvarnými aktivitami.

Vedoucí souboru: Kateřina Macečková
Vedoucí muziky: Kamila Bodnárová

Moravský dětský folklorní soubor HOLÚBEK
Ostrava, ČR

Moravský dětský folklorní soubor HOLÚBEK letos v září oslaví 19 let od svého vzniku v r 1994. Zakladatelem souboru je Petr Ščerba. Za tu dobu prošlo souborem na 400 dětí ve věku od 4-16 let . V současnosti je soubor organizačně rozčleněn na čtyři složky – Holúbátka, Holúbek I, II a III.
Soubor zpracovává tance, písně a zvykosloví z oblasti lašsko-valašského pomezí a severního Valašska. Holúbek se účastnil mnohých folklórních akcí jak v České republice tak v zahraničí . Na konci prázdnin nejstarší složka tanečníků odlétá na mezinárodní folklórní festival v družebním městě Volgograd v Rusku.
Kromě vlastních nácviků a soustředění, soubor organizuje pro děti i další akce jako letní tábor, šmigrust, Mikulášskou zábavu a jiné.Od roku 2009 poskytuje souboru taneční zázemí SVČ Gurťjevova, v Ostravě – Zábřehu.
Na letošním festivalu se představu nejmenší dětí z Holúbku I a nestarší tanečníci z Holúbku III

Umělecká vedoucí souboru: Kristýna Mílková Pavlíková
Vedoucí Holúbku I : Simona Lasáková, Lucie Martináková
Vedoucí Holúbku III: Kristýna a Petr Mílkovi
Organizační vedoucí: Petr Ščerba

DĚTSKÝ SOUBOR „HELENY SALICHOVÉ“
Ostrava, ČR

Dětský soubor Heleny Salichové vznikl v roce 1985 jako nedílná součást dospělého souboru – Slezského souboru Heleny Salichové. Jeho kolektiv tvoří přes 40 dětí od 4 do 15 let rozdělených do třech tanečních skupin.
Soubor zpracovává taneční a hudební folklor Opavského Slezska (zvláště pak bývalých i současných vesnic: Svinov, Třebovice, Poruba, Klimkovice, Krásné Pole, Kyjovice).
Největší zásluhu na uchování fragmentů tanečního umění měla PHDr. Hana Podešvová, CSc., jejíž materiál dětský soubor zpracovává. Hudební úpravy choreografií jsou z dílny hudebního skladatele Jaromíra Dadáka, který je vedle Hany Podešvové dalším ze zakladatelů Slezského souboru Heleny Salichové.
Významnou osobností je též Helena Salichová, jejíž sběratelská činnost zachránila na Opavském Slezsku mnoho nenahraditelných hodnot lidového umění před zapomenutím. Soubor se svým názvem hlásí k jejímu jménu.

Vedoucí souboru: Silvie Parmová
Organizační vedoucí: Jan Červenka

Účastníci přehlídky „Zpěváček 2013“