O festivalu staré

15. – 19. 8. 2022

O Folkloru bez hranic

Folklor bez hranic Ostrava vznikl v roce 1998 s cílem bořit hranice mezi žánry, etniky i státy. Každoročně přinášíme folklor tam, kde se Ostravané běžně pohybují – kde bydlí, pracují, nakupují nebo chodí na procházky. Chceme obohacovat jejich kulturní život a prezentovat lidové tradice různých zemí, světadílů a v neposlední řadě folklorních oblastí naší republiky. V těchto měsících intenzivně připravujeme již 24. ročník našeho festivalu.

Kdo jsme a proč to děláme?

Jsme folkloristé z Ostravy; najdete mezi námi tanečníky, muzikanty i věčné nadšence. S láskou k folkloru každý rok připravujeme takový festival, jaký bychom ve volném čase rádi navštívili. Přejeme si uchovávat, rozvíjet a propagovat lidové tradice a umění. Mezinárodní rozměr festivalu pak nabízí Ostravanům možnost seznámit se s kulturami a zvyklostmi jiných národů a zemí.

Jak to na festivalu vypadá?

S festivalem, který se pravidelně koná ve třetím srpnovém týdnu, putujeme od pondělí do pátku městskými obvody Ostravy. Za pět dní tak navštívíme pět obvodů, kde divákům představíme soubory ze zahraničí i blízkého okolí.

Festival si s léty získal status významné kulturní události, pořádané v letních měsících v ulicích Ostravy. Koncerty pořádáme v odpoledních hodinách venku na prostranstvích městských sídlišť, náměstí a nákupních zón. Soubory vystupují také v domovech pro seniory a Centru pro osoby se zdravotním postiženým. Všechny koncerty kromě závěrečného pátečního jsou bez vstupného.