O festivalu

rok založení

Folklor bez hranic Ostrava vznikl v roce 1998 s cílem přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Proto soubory každoročně vystupují v místech, kde se Ostravané běžně pohybují – kde bydlí, pracují, nakupují nebo chodí na procházky. Chceme jim představit lidové tradice různých zemí a také folklorních oblastí České republiky. Dlouhodobě festival dostává svému jménu a daří se mu bořit hranice mezi žánry, etniky i státy a naopak spojovat.

městských obvodů, kterými festival putuje 

Po dobu festivalového týdne navštěvujeme obvody města Ostravy
a snažíme se obohatit a zpříjemnit letní dny jeho obyvatelům
i návštěvníkům. Koncerty probíhají v odpoledních hodinách na mobilních pódiích umístěných na hlavních náměstích jednotlivých obvodů a jsou volně přístupné veřejnosti.

míst, které letos navštívíme
s programem Roztančené město

Součástí programu je také řada doprovodných akcí s názvem Roztančené město. Účastníci festivalu se představují v dopoledních hodinách
v rozličných zařízeních města, např. v domovech pro seniory nebo
v centru pro osoby se zdravotním postižením. Středeční večer již tradičně patří koncertu na lázeňské kolonádě sanatoria v Klimkovicích.

dobrovolníků, kteří festival připravují

V tradici emeritní ředitelky festivalu Kateřiny Macečkové, která navázala na práci své maminky a uznávané taneční pedagožky Zdeny Kyselé, dnes pokračuje současný ředitel festivalu Lukáš Pavlík. Stejně jako on, tak i zbytek týmu je sestaven ze členů hostujícího Souboru lidových písní a tanců Hlubina a spřátelených organizací. Kdo tvoří tým se dozvíte zde.

zemí, ze kterých přijely účinkující soubory

Každoročně vítáme zahraniční soubory, které s sebou do Ostravy přináší folklor a tradice typické pro jejich domovinu. Ulice města se tak v průběhu let roztančily tropickými rytmy tanečníků z Ekvádoru, válečným tancem Haka Maorů z Nového Zélandu, rituálem bubeníků z Konga, ale také moderním folklórem z Lotyšska a samozřejmě slovenskými písněmi
z Oravy, Spiše nebo Zemplína.

souborů, které se představily na festivalu

Věříme, že folklor is not dead! Právě naopak, a proto chceme
i dále oslavovat folklorní tradice a lidové umění, které je tady s námi už od počátku věků. Při výběru souborů klademe důraz na pestrost a také na zastoupení našich tradic a tanců.
Takto můžeme být svědky krásných scén, když se děti z ostravských dětských souborů (například Hlubinka, Holúbek nebo Krasničánek) po svých vystoupeních nadšeně fotí s exotickými tanečníky a muzikanty.

Náš tým

Pod citlivým patronátem emeritní ředitelky festival připravuje 11 dobrovolníků
z řad Souboru lidových písní a tanců Hlubina a spřátelených organizací.

Kateřina Macečková

Emeritní ředitelka festivalu

Lukáš Pavlík

Ředitel festivalu

Eva Pavlíková

Ekonomka festivalu

Irena Andrašková

Marketing & PR, Fundraising

Jan Vajda

Komunikace se zahraničními soubory

Jonáš Vrchovský

Komunikace s českými soubory

Sára Němcová

Péče o soubory

Markéta Sasínová

PR & Marketing

Richard Kuczínský

PR & Marketing

Jan Hertl

Archivář festivalu & IT

Tomáš Andraško

Technická podpora

Ondřej Čabaj

Technická podpora