O festivalu

rok založení festivalu

Folklor bez hranic Ostrava vznikl v roce 1998 s cílem přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Proto soubory každoročně vystupují v místech, kde se Ostravané běžně pohybují – kde bydlí, pracují, nakupují nebo chodí na procházky. Chceme jim představit lidové tradice různých zemí a také folklorních oblastí České republiky. Dlouhodobě festival dostává svému jménu a daří se mu bořit hranice mezi žánry, etniky i státy a naopak spojovat.

městských obvodů, kterými festival putuje

Po dobu festivalového týdne navštěvujeme obvody města Ostravy a snažíme se obohatit a zpříjemnit letní dny jeho obyvatelům i návštěvníkům. Koncerty probíhají v odpoledních hodinách na mobilních pódiích umístěných na hlavních náměstích jednotlivých obvodů a jsou volně přístupné veřejnosti.

místa, která letos navštívíme
s programem Spolu bez hranic

Součástí programu je také řada doprovodných akcí s názvem Spolu bez hranic. Díky nim se nám daří představit program i těm, kteří za námi přijít nemohou. Účastníci festivalu vystupují v dopoledních hodinách v rozličných zařízeních města, např. v domovech pro seniory nebo v centrech pro osoby se zdravotním postižením. Středeční večer již tradičně patří koncertu na lázeňské kolonádě sanatoria v Klimkovicích.

dobrovolníků, kteří festival připravují

V tradici emeritní ředitelky festivalu Kateřiny Macečkové, která navázala na práci své maminky a uznávané taneční pedagožky Zdeny Kyselé, dnes pokračuje současný ředitel festivalu Lukáš Pavlík. Stejně jako on, tak i zbytek týmu je sestaven ze členů spolupořádajícího Souboru lidových písní a tanců Hlubina a jeho přátel.

zemí, ze kterých přijely účinkující soubory

Každoročně vítáme zahraniční soubory, které s sebou do Ostravy přináší folklor a tradice typické pro jejich domovinu. Ulice města se tak v průběhu let roztančily tropickými rytmy tanečníků z Ekvádoru, válečným tancem Haka Maorů z Nového Zélandu, rituálem bubeníků z Konga, ale také moderním folklórem z Lotyšska a samozřejmě slovenskými písněmi z Oravy, Spiše nebo Zemplína. Diváci se vždy mohou těšit také na dospělé i dětské soubory z Čech, Moravy i Ostravy a jejího okolí.

souborů, které se představily na festivalu

Věříme, že folklor is not dead! Právě naopak, a proto chceme i dále oslavovat folklorní tradice a lidové umění, které je tady s námi už od počátku věků. Při výběru souborů klademe důraz na pestrost a také na zastoupení našich tradic a tanců. Takto můžeme být svědky krásných scén, když se děti z ostravských dětských souborů (například Hlubinka, Holúbek nebo Krasničánek) po svých vystoupeních nadšeně fotí s exotickými tanečníky a muzikanty. Chceme oslavovat tradice a podporovat setkávání lidí, kteří tyto tradice udržují a přinášejí radost i dalším generacím.

Náš tým

Pod citlivým patronátem emeritní ředitelky festival připravuje přes
20 dobrovolníků z řad Souboru lidových písní a tanců Hlubina a jeho přátel.

Kateřina Macečková

Emeritní ředitelka festivalu

Lukáš Pavlík

Ředitel festivalu

Eva Pavlíková

Ekonomka festivalu

Irena Andrašková

Marketing & PR

Sára Němcová

Péče o soubory a delegáty

Teodora Osuchová

Komunikace se soubory

Marie Janíčková

Marketing & sociální sítě

Hynek Ožana

Dotace & granty

Jan Hertl

Archivář festivalu & IT

Jonáš Vrchovský

Stánkový prodej

Jan Vajda

Produkce

Tomáš Andraško

Technická podpora

Ondřej Čabaj

Technická podpora

Delegáti

Natka

Delegátka zahraničních souborů

Dorča

Delegátka zahraničních souborů

Helča

Delegátka zahraničních souborů

Meki

Delegátka zahraničních souborů

Barča

Delegátka zahraničních souborů

Jonáš

Delegát zahraničních souborů

Hynek

Delegát zahraničních souborů

Janek

Delegát zahraničních souborů

Norča

Delegátka českých souborů