

rok založení
Folklor bez hranic Ostrava vznikl v roce 1998 s cílem přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic Ostravy. Proto soubory každoročně vystupují v místech, kde se Ostravané běžně pohybují – kde bydlí, pracují, nakupují nebo chodí na procházky. Chceme jim představit lidové tradice různých zemí a také folklorních oblastí České republiky. Dlouhodobě festival dostává svému jménu a daří se mu bořit hranice mezi žánry, etniky i státy a naopak spojovat.
městských obvodů, kterými festival putuje
Po dobu festivalového týdne navštěvujeme obvody města Ostravy
a snažíme se obohatit a zpříjemnit letní dny jeho obyvatelům
i návštěvníkům. Koncerty probíhají v odpoledních hodinách na mobilních pódiích umístěných na hlavních náměstích jednotlivých obvodů a jsou volně přístupné veřejnosti.




míst, které letos navštívíme
s programem Roztančené město
Součástí programu je také řada doprovodných akcí s názvem Roztančené město. Účastníci festivalu se představují v dopoledních hodinách
v rozličných zařízeních města, např. v domovech pro seniory nebo
v centru pro osoby se zdravotním postižením. Středeční večer již tradičně patří koncertu na lázeňské kolonádě sanatoria v Klimkovicích.
dobrovolníků, kteří festival připravují
V tradici emeritní ředitelky festivalu Kateřiny Macečkové, která navázala na práci své maminky a uznávané taneční pedagožky Zdeny Kyselé, dnes pokračuje současný ředitel festivalu Lukáš Pavlík. Stejně jako on, tak i zbytek týmu je sestaven ze členů hostujícího Souboru lidových písní a tanců Hlubina a spřátelených organizací. Kdo tvoří tým se dozvíte zde.




zemí, ze kterých přijely účinkující soubory
Každoročně vítáme zahraniční soubory, které s sebou do Ostravy přináší folklor a tradice typické pro jejich domovinu. Ulice města se tak v průběhu let roztančily tropickými rytmy tanečníků z Ekvádoru, válečným tancem Haka Maorů z Nového Zélandu, rituálem bubeníků z Konga, ale také moderním folklórem z Lotyšska a samozřejmě slovenskými písněmi
z Oravy, Spiše nebo Zemplína.
souborů, které se představily na festivalu
Věříme, že folklor is not dead! Právě naopak, a proto chceme
i dále oslavovat folklorní tradice a lidové umění, které je tady s námi už od počátku věků. Při výběru souborů klademe důraz na pestrost a také na zastoupení našich tradic a tanců.
Takto můžeme být svědky krásných scén, když se děti z ostravských dětských souborů (například Hlubinka, Holúbek nebo Krasničánek) po svých vystoupeních nadšeně fotí s exotickými tanečníky a muzikanty.


Náš tým
Pod citlivým patronátem emeritní ředitelky festival připravuje 11 dobrovolníků
z řad Souboru lidových písní a tanců Hlubina a spřátelených organizací.


Kateřina Macečková
Emeritní ředitelka festivalu


Lukáš Pavlík
Ředitel festivalu


Eva Pavlíková
Ekonomka festivalu


Irena Andrašková
Marketing & PR, Fundraising


Jan Vajda
Komunikace se zahraničními soubory


Jonáš Vrchovský
Komunikace s českými soubory


Sára Němcová
Péče o soubory


Markéta Sasínová
PR & Marketing


Richard Kuczínský
PR & Marketing


Jan Hertl
Archivář festivalu & IT


Tomáš Andraško
Technická podpora


Ondřej Čabaj
Technická podpora