Kde sehnat kroj a kolik stojí?

Festival Folklor bez hranic. Kolik stojí kroj? Kde sehnat kroj?

Příznivci lidových krojů, slyšte! Pokud si taky chcete ulovit svůj kroj a už chvíli pokukujete po modrotiskové látce, dlouhé škrobené sukni, nebo vyšívané košili s folklorními vzory, nic není nemožné. Cena kroje je prakticky nevyčíslitelná, protože jej zdobí hodnota ruční práce a duch tradice. V tomto článku vám poradíme, kde sehnat kroj a kolik stojí.

Kroje jsou dědictví

Ti šťastnější z nás dědí v rodině, nejen u nás v Ostravě půdy rodinných domů střeží hotové klenoty. Ale aby člověk natrefil na takový rodokmen, na to moc pokusů v životě nemá.

Krojárna, skrytý poklad souboru

Jak nejsnazším způsobem získat kroj? Tančete, hrajte či zpívejte ve folklorním souboru; posílíte tím tělo, ducha, smysl pro rytmus a tradici. Zároveň se dostanete do souborové krojárny, která je skrytým pokladem každého folklorního souboru. Narozdíl od šatovky po prababičce je v krojárně větší pravděpodobnost, že najdete svou velikost, nebo vám ho soubor nechá zhotovit přímo na míru.

Kroj se dá půjčit

Pokud si krásy kroje chcete užít jen dočasně, přišla vám pozvánka na hody nebo na krojovanou svatbu, nemusíte nutně podávat přihlášku do nejbližšího souboru (ale možnost to je a stojí za zvážení). Můžete si jej od souboru jen na pár dní půjčit a i na internetu je k dostání spousta variant. V bazarech oblečení, second handech nebo inzerátech se to krojovými součástkami jen hemží. 

Kroj se dá koupit

A pro fajnšmekry máme pár tipů, kde koupit kroj a jeho součástky. Krojem inspirované sukně a další doplňky šijí například Cerečky a Děvče v kroji, švadleny na jižní Moravě ušijí i kroje kompletní, třeba z Dolňácka, ale i z Kyjovska nebo Podluží. Stačí už najít ten správný region nebo obec, které jsou vašemu srdci nejblíže!

Kroj do domu, radost do domu. Ať už je z bohatého, nebo chudého regionu, vězte, že jakmile se vám kroj jednou dostane do skříně, už nikdy ho nebudete chtít dát z ruky. Samozřejmě jen do té doby, než dojde na žehlení, škrobení a praní kroje.