Péče o kroj #1: Jak se starat o kroj

festival Folklor bez hranic Ostrava. Jak se starat o kroj? Péče o kroj.

S krojem se tančí, hraje i koštuje tak nějak víc od srdce. A není radno zanedbávat pravidelnou péči o pýchu našich předků, kterou oblékáme. V lepším případě cerečky u cimbálu ohrnou nos nad nevyžehlenou halenkou, v tom horším se z pódia vracíme s roztrženými kalhotami. Dnes se s vámi podělíme o pár tipů ze zákulisí, jak by měla probíhat péče o kroj, abyste zázářili. A to ať míříte na festival, nebo se chystáte k muzice či na vystoupení.

Vyprat, naškrobit, vyžehlit a od začátku

I ten nejmenší rubač si zaslouží šetrné zacházení, ale ne všechny části kroje je nutné prát pokaždé. Součástky s křehčí duší, například vestičky, jsou praní často úplně zproštěny. Naopak haleny, košile, některé sukně, zástěry nebo šátky si zaslouží i škrobovou lázeň a horkou žehličku. Lépe potom drží tvar a jsou ještě krásnější na pohled.

Škrobení kroje – tady začíná péče o kroj

Vyprané krojové součástky můžeme naložit do klasického kuchyňského škrobu, nebo do unipretu. V obou případech se škrob smíchá s vodou, ten první, tradiční, se zahřívá na sporáku, tomu druhému, neautentickému, stačí voda studená. Mládí a pokrok v Ostravě, musíme se přiznat, dává přednost škrobu rozpustném ve studené vodě. Na rychlé přežehlení kroje je výborný také škrob ve spreji. Jako poslední, a jen na chvilku, doporučujeme škrobit mašle.

Jak se starat o kroj: bramborový škrob
Jak se starat o kroj: unipret

Pokrčený kroj je postrach každé tanečnice

Bez parní žehličky ani ránu –⁠ hodiny nad žehlicím prknem se budou zdát o něco kratší. A není nic horšího než pokrčený kroj. Obzvláště po zimních bálech ocení péči také každý kožený pár krojové obuvi. Kromě čištění je třeba věnovat se i jejich krémování

Správná péče o kroj probíhá po každém vystoupení

Nejjednodušším způsobem, jak udržet kroj v perfektním stavu, je předcházet nehodám. Nekonzumovat v něm barevné limonády nebo cukrovou vatu, i guláš se v okamžiku dokáže stát nepřítelem. Pravidelné přišívání knoflíků, zašívání nedokonalostí nebo banalita jako kontrola velikosti kroje před vystoupením zachránila už nejednomu tanečníkovi krk. U dětských krojů se podezřele rychle zkracují nohavice a sukně, s přibývajícím věkem a krásou rosteme už spíše do šířky.

Jak se starat o kroj: správná péče o kroj probíhá po každém vystoupení

Poslední krok – tady vzniká folklor

Pečlivá péče o kroj, který jsme zavčasu obměnili dle potřeb našich proporcí, končí uložením do obalu na ramínko, nebo do kufru. Ještě zkontrolujeme doplňky, zásobu spínacích špendlíků a pinetek, abychom se s klidem v duši mohli nechat unést vstříc tanci, hudbě nebo koštu.