Péče o kroj #3: Škrobení kroje

festival Folklor bez hranic Ostrava. Jak naškrobit kroj?

Možností, jak škrobit kroj, je hned několik a jejich využití se liší nejen typem kroje, ale také (a o tom nikomu neříkejte!) motivací tanečnice nebo tanečníka. Ve třetím článku ze série Péče o kroj – ve které jsme pro vás sepsali krok po kroku celého procesu péče o kroje, od praní přes škrobení až po žehlení a skladování – se zaměříme na samotné škrobení kroje.

Jaké krojové součástky škrobíme?

Naškrobit kroj je nutné po každém praní krojových součástek, a to zejména těch bílých. Patří mezi ně například košile, spodnice, zástěry a plátěné krojové součástky. 

Jelikož je základem většiny krojů vrstvení, je právě škrobení spodnic zlatým grálem každé tanečnice. Nejenže díky tomu kroj zvýrazní lichotivé ženské křivky, ale taky zkrátka vypadá sám o sobě líp. 

festival Folklor bez hranic Ostrava. Jak naškrobit kroj?

Škrobová lázeň z Unipretu

Prvním návodem na škrobící lázeň, který si představíme, je ten nejméně autentický. Jedná se o škrobení Unipretem. Pravidlo číslo jedna zní: studená voda a míchat, míchat, míchat.

  1. Do lavoru napusťte zhruba 10 cm studené vody.
  2. Rozpusťte v něm půl sáčku Unipretu – pozor, aby se škrob celý rozpustil, musí být hustý a nesmí dělat hrudky.
  3. Škrob nechte na 10 minut odstát a poté ho znova promíchejte.
  4. Do takto připraveného škrobu namočte krojové součástky a nechte škrobit i několik hodin – přesnou délku škrobení bude udávat typ kroje a v tomto případě šlechtí nejen krása, ale také zkušenosti.
  5. Poté vylijte vodu a nechte proschnout.

Škrobení, stejně jako žehlení, doporučujeme provádět při slunečných dnech – sušit prádlo tři dny doma nad vanou je totiž nejen o nervy, ale taky o pořádnou vlhkost v domácnosti. Při sušení dávejte pozor na prudké slunce – při takovém sušením mohou krojové součástky zežloutnout.

Sušit kroj se vyplatí rovnou na ramínku, ale pozor na ta dřevěná – na bílých krojových součástkách nechávají žluté fleky.

P. S. Zkušené škrobitelky radí: Když v obchodě najdete Unipret, vemte všechna balení, která tam mají – není jich totiž nikdy dost a navíc často dochází. Ačkoliv zvažte sami, zdali to není právě proto, že má doma každá škrobitelka navíc deset balení Unipretu.

Tradiční škrobení: Bramborový škrob

Po vyprání můžeme krojové součástky škrobit také tradičně. Takové škrobení dělíme na dva druhy – škrobení vařeným bramborovým škrobem a takzvané škrobení za studena pšeničným škrobem s boraxem.

Prvně si připomeňme techniku, kterou znaly už naše prababičky – používáme ji na škrobení například košilky, rukávce, zástěry, bílé krodulky, pánské košile nebo třáslavic.

  1. Připravte si 1 l vody a 1 vrchovatou lžíci Solamylu (bramborového škrobu).
  2. Z připraveného 1 l vody odlijte 1 dcl, který nechte studený. Zbytek postavte na sporák a přiveďte k varu.
  3. Ve zbylém 1 dcl studené vody rozmíchejte škrob a nalijte ho do vroucí vody. Výslednou tekutinu míchejte a vařte ještě zhruba 2 minuty.
  4. Poté škrob odstavte ze sporáku a nechte vychladnout.
  5. Vychladlý škrob následně přeceďte a za přilévání studené vody rozmíchejte ve středně hustou konzistenci.
  6. Do škrobu namočte krojové součástky a nechte je v lázni několik minut.
  7. Po vytažení a uschnutí prádla je nutné jej znovu pokropit a před žehlením nechat odležet nejméně 3 hodiny.

I po tomto škrobení žehlíme krojové součástky vlhké.

Škrobová lázeň z pšeničného škrobu s boraxem

Studené škrobení v lázni z pšeničného škrobu je vhodné hlavně pro spodničky. V tomto článku si představíme škrobení s boraxem i bez něj. Pro nováčky: borax se používá, aby se plátno nelepilo.

  1. Rozvařte 1 dcl vody s 1 polévkovou lžící boraxu a nechte vychladnout.
  2. V míse smíchejte 1 l studené vody s 3–4 lžičkami pšeničného škobu, přidejte vychladlý borax a rozmíchejte.
  3. Spodničky ponoříme do škrobové lázně a zhruba 3 minuty je v ní mačkáme rukama tak, aby se škrob dostal rovnoměrně do všech částí oděvu. Tento postup opakujeme nejméně dvakrát a následně spodničky vyždímáme rukama.
  4. Po naškrobení spodničky zabalíme do bavlněné látky, ubrusu či staré osušky.
  5. Počkáme asi 2 hodiny, než látka vpije přebytečnou vodu, nebo necháme spodnice půl dne odležet.

Spodničky se po tomto typu škrobení žehlí hodně vlhké a dosušují se pomalým žehlením po rubu i líci. Žehlení jednoho kusu spodničky by mělo trvat 45 až 60 minut podle velikosti.

Škrobová lázeň z pšeničného škrobu bez boraxu

Pokud jsou tady takoví, kteří by se rádi pustili do škrobení spodniček pšeničným škrobem, ale postrádají borax, máme tady ještě jeden návod:

  1. Připravte si 1 l vody, 3 lžíce pšeničného škrobu a jádrové mýdlo (např. Jelen).
  2. V míse smíchejte 1 l studené vody s 3 lžičkami pšeničného škrobu.
  3. Jádrové mýdlo nastrouháme, necháme rozpustit v horké vodě a přilijeme do studeného nálevu s pšeničným škrobem.
  4. Vše důkladně promícháme, aby v lázní nezůstaly hrudky a můžeme škrobit.

Tato varianta škrobové lázně lze použít kromě škrobení spodniček také na škrobení pánských košil, konkrétně červenice a dudovice.

V sérii Péče o kroj najdete také články: Jak se starat o kroj, Jak se pere kroj a Žehlení kroje.