Účinkující 2019

Taneční folklorní skupina Expresión Latino Americana

Cuenca, EKVÁDOR
Nejstarší nezávislá folklorní taneční skupina byla založena mladými lidmi v roce 1981 v rámci Národní konzervatoře hudby a tance “José María Rodríguez” v Cuenca. Cuenca leží na jihu Ekvádoru v oblasti And. Cílem bylo zachovat kulturní projevy původních obyvatel a národností. José María Rodríguez byl jeden ze zakládajících členů, dnes působí také jako režisér a skupinu řídí od roku 1984 dodnes. Taneční skupina pracuje mimo jiné také na vzdělávacích, kulturních a sociálních projektech.
Ekvádorské pobřeží se vyznačuje tropickými, velmi živými a veselými rytmy.
EXPRESIÓN LATINO AMERICANA představuje zvyky a tradice obyvatel Ekvádoru a Andské oblasti Latinské Ameriky. Reprezentuje na folklorních festivalech ve všech provinciích země, ale také po celé Evropě a Africe.

VÍCE

Mládežnická taneční skupina Daugaviņa

Plavinas, LOTYŠSKO
Počátky tradice lotyšského lidového tance ve městě Plavinas sahají až do roku 1947. Tanečníci souboru Daugavina pokračují v udržování a předvádění těchto lidových zvyků, tanců a písní až dodnes. Při svých vystoupeních prezentují národní lotyšské tance s novými originálními aranžemi, v nichž kombinují folklorní, scénický a soudobý tanec.
Svůj název skupina odvodila od jména největší lotyšské řeky Daugavy, která bývá označována také jako „osudová“, a dá se charakterizovat jako svižná, ladná, vytrvalá či temperamentní – stejně jako mladá taneční skupina.

VÍCE

Folklorní taneční skupina Tine Rožanc

Lublaň, SLOVINSKO
Jedna z nejstarších a největších folklorních skupin ve Slovinsku Tine Rožanc byla založena již v roce 1949 v Lublani. Od svého počátku působí pod záštitou slovinských železnic, název jejichž umělecké asociace Tine Rožanc převzali do svého jména. Tím se soubor odkazuje také na jugoslávského národního hrdinu, který byl v době německo-italské okupace zastřelen za kurýrní služby v odboji.
Od osamostatnění státu Slovinska se repertoár souboru zaměřil pouze na slovinskou lidovou tradici tanců a písní z různých regionů.

VÍCE

Folklorní soubor Devín

Bratislava, SLOVENSKO
Folklorní uskupení založené v roce 1986 Jurajem Rinčem a Miroslavem Paulenem v Bratislavě je pojmenované po ikoně slovenského hlavního města – hradě Devín.
V současnosti působí ve dvou složkách souboru, taneční a hudební, asi čtyři desítky mladých lidí z Bratislavy. Svůj repertoár zaměřují na scénické zpracování tanců a písní v podobě hudebních, tanečních, zpěváckých i zvykoslovných pásem z regionů Slovenska jako jsou Tekov, Ponitří, Podpolaní, Horehroní, Liptov, Zemplín, Gemer, Šariš nebo Spiš.

Dudácká muzika Chodského souboru Mrákov

Mrákov, ČESKÁ REPUBLIKA
Chodský soubor z Mrákova založila skupina nadšenců v roce 1961 s posláním udržovat a rozvíjet zájem o folklor Chodska zpěvem a tancem chodských písní se zachováním tradičních krojů dolního Chodska. V současnosti má skupina asi 30 členů všech věkových kategorií.
Od roku 1978 má soubor vlastní dudáckou muziku, která hraje ve složení dva klarinety, dudy laděné v es-dur, housle a kontrabas. Pro oblast jsou typická kolečka, polky, valčíky a mateníky – tance se střídavým dvoudobým a třídobým rytmem.

VÍCE

Soláň cimbálová muzika & tanečníci

Rožnov pod Radhoštěm, ČESKÁ REPUBLIKA
Z lásky k valašské lidové písni vznikla v roce 1990 pro potěšení zakládajících členů cimbálová muzika, která přijala jméno po nedalekém kopci Soláň. Domácké vyhrávání se brzy změnilo v pravidelné zkoušky a vystupování. O čtyři roky později vznikla také taneční skupina souboru, jehož repertoár je zaměřen na písně, tance a tradice z oblasti Valašska.
Ze spolupráce cimbálové muziky s výrobcem gajd Pavlem Čípem vznikla v roce 1994 dodnes fungující gajdošská muzika Soláně. V roce 2008 se Soláň rozrost o dívčí sbor s názvem Krůžek štyr tet.

VÍCE

Moravský folklorní soubor Ševčík

Ostrava, ČESKÁ REPUBLIKA
Historie MFS Ševčík sahá až do roku 1950, kdy byl založen jako mládežnický soubor a záhy přijal jméno Ladislava Ševčíka, na něž se odkazuje dodnes. V současnosti soubor působí při Domu kultury Akord v Ostravě-Zábřehu a svou činnost spatřuje především ve snaze přiblížit folklorní umění a krásu lidových tradic široké veřejnosti.
Ve svém repertoáru Ševčík zpracovává tance a písně z celé oblasti Moravského Valašska, zvláště pak z jeho jižní části. Soubor při vystoupeních doprovází CM Úsměv.

VÍCE

Slezský soubor Heleny Salichové

Ostrava, ČESKÁ REPUBLIKA
Ostravský soubor, který byl založen v roce 1977 etnografkou Hanou Podešvovou a učitelkou Annou Buroňovou pod názvem SATINA, působí při VŠB-TUO.
Pod stávajícím názvem působí od roku 1982 a hlásí se jím ke jménu akademické malířky Heleny Salichové, sběratelky lidového umění Opavského Slezska, folklorní oblasti, které se soubor při své práci věnuje.
Soubor je také pořadatelem podzimní slavnosti Třebovický koláč, jejíž 17. ročník je připraven ve dnech 17.–19. září 2021.

VÍCE

Soubor lidových písní a tanců Hlubina

Ostrava, ČESKÁ REPUBLIKA
Jeden z nejstarších folklorních kolektivů v České republice převzal své jméno z názvu ostravské šachty a kulturního domu, pod jehož střechou působil od svého založení prof. Zdenou Kyselou v roce 1947 až do roku 1990. V současnosti pracuje SLPT Hlubina při SVČ Korunka v Ostravě-Mariánských Horách.
Soubor ve svém repertoáru vychází z materiálu širokého Slezska a Lašska, a to včetně inspirací slezským barokem, a jako jeden z mála kolektivů v ČR se zaměřuje také na projevy havířského prostředí. Součástí SLPT Hlubina je taneční skupina PRA-Hlubina a dětský soubor Hlubinka.

VÍCE

Dětský folklorní soubor Hlubinka

Ostrava, ČESKÁ REPUBLIKA
Folklorní soubor Hlubinka vznikl v 60. letech minulého století při domě kultury Dolu Hlubina v Ostravě. Od r. 1992 působí pod vedením Kateřiny Macečkové při Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě-Přívoze.
V Hlubince trénují děti a mládež ve věku od 4 do 16 let a zaměřují se na zpracování lidových her, zvykoslovného, tanečního a písňového materiálu severovýchodní Moravy – folklorních regionů Slezska a Lašska. Malé tanečníky hudebně doprovází cimbálová muzika Hlubinka zformovaná z vlastních řad.

VÍCE

Dětský folklorní soubor Ostravička

Frýdek-Místek, ČESKÁ REPUBLIKA
DFS Ostravičku založili v roce 1982 Marie a Stanislav Novákovi ve Frýdku-Místku. Děti pracují ve čtyřech tanečních skupinách a věnují se kromě tance a zpěvu také gymnastice a správnému držení těla. Soubor se věnuje zvykům národopisných oblastí Lašska, Těšínského Slezska a moravskoslovenského pomezí. Tanečníky doprovází vlastní cimbálová muzička.
Ostravička je rovněž organizátorem každoročně v červnu pořádaného Mezinárodního folklorního festivalu Frýdek-Místek.

VÍCE

Dětský folklorní soubor Krasničanek

Ostrava, ČESKÁ REPUBLIKA
Krasničanek vznikl pod Základní uměleckou školou H. Salichové ve spolupráci se ZŠ v Krásném Poli v září 1999. V souboru působí děti ve věku 6–10 let a věnují se nejen správnému držení těla, pohybové taneční průpravě, zpěvu, ale hlavně tanci opavského Slezska, který pak prezentují na veřejnosti formou tanečních pásem.
Soubor doprovází hudecká muzika pod vedením Hany Broskevičové.

více

Účinkující ostatních ročníků